Sarı Kantaron

Bilimsel adı Hypericum perforatum olan sarı kantaron bitkisi, 2,000 yıldır depresyon ve iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Antik zamanlarda mistik ve kutsal görülen bu bitkinin, kötü ruhlardan insanı koruduğuna inanılırdı. Eski Yunan’da tıbbi amaçlar için kullanılan sarı kantaron, birinci yüzyılda sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılırdı.

Sarı Kantaron Nedir?

Sarı kantaron, sarı ve bakır tonlarında çiçekler açan bir bitkidir. Sarı kantaron bitkisinin tıbbi açıdan faydalı en önemli bileşenleri hiperisin ve hiperforindir. Anavatanı Avrupa olan sarı kantaron, en fazla Amerika, Kanada, Batı Asya ve Kuzey Afrika’da yetişir. Dünyada sarı kantaronun yüzde 20’si Avustralya’da üretilmektedir. Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişen bu bitki, tıbbi ilaçlarda etken madde olarak kullanılmaktadır ve bugün dünyada milyarlarca dolarlık bir piyasası vardır.

Sarı Kantaron’un Faydaları

Günümüzde alternatif tıpta en çok depresyon, anksiyete, stres, tükenmişlik sendromu ve uyku bozukluklarının tedavisi için kullanılır. Aynı zamanda iştahsızlık, kalp çarpıntısı, takıntı (OKB), hiperaktivite bozukluğunun tedavisi ile menopoz belirtilerinin giderilmesinde etkilidir.

1) Güçlü bir antidepresandır.

Sarı kantaronun depresyon ve anksiyete (kaygı) belirtilerini giderdiğine yönelik birçok akademik çalışma mevcuttur.  Üstelik çoğu tıbbi antidepresan cinsel isteksizlik gibi yan etkilere sahipken sarı kantaronun herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak sarı kantaron tıbbi ilaçlarla etkileşime girerek yan etkilere neden olabilmektedir, bu yüzden bu bitkinin özellikle antidepresan ilaçlar kullanan kişilerce kullanılması sakıncalı olabilir.

Maryland Tıp Merkezi Üniversitesinde yapılan çalışmalara göre sarı kantaron, beynin normalden daha fazla serotonin, dopamin ve noradrenalin üretmesini sağlayarak kaygı ve depresyonu tedavi eder. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde bir depresyon belirtisi olan hareketsizlik ve durgunluğu giderdiği görülmüştür.

2016 yılında Neuropsychiatric Disease and Treatment dergisinde yayınlanan çalışmada sarı kantaron bitkisinin depresyon hastalığına etkilerinin incelendiği 1996’dan 2015 yılına kadar olan tüm bilimsel çalışmalar gözden geçirilmiş, sarı kantaronun antidepresanlar kadar etkili olduğu ve antidepresanlardan daha güvenli ve sağlıklı olduğu saptanmıştır. (1)

2) Regl ağrılarını giderir.

Âdet öncesi sendromu kadınlarda yaygın olarak görülen bir sorundur. Akademik çalışmalarda âdet öncesi sendromunun vücuttaki serotonin yetersizliği ile ilgili ortaya çıkan bir sorun olduğu görülmüştür. 2010 yılında CNS Drugs dergisinde yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre düzenli olarak 35 gün boyunca 900 mg kullanılan sarı kantaron, âdet öncesi sendromu belirtilerini yan etkiler olmadan gidermektedir. (2) Sarı kantaron bitkisi sinir sistemini yatıştırdığı için regl sorunlarını da doğal bir şekilde tedavi eder. Kronik sancıları giderir, hormonları dengeler.

3) Menopoz belirtilerini hafifletir.

1999 yılında Advances in Therapy dergisinde yayınlanan çalışmada yaşları 43 ile 65 arasında değişen 111 kadına 12 hafta boyunca her gün 900 miligramlık sarı kantaron tableti verilmiş, tüm kadınlarda menopoz belirtilerinin yüzde 75 oranında kaybolduğu görülmüştür. (3)

4) Vücuttaki iltihabı ve ciltteki tahrişleri giderir.

Antibakteriyel bir bitki olan sarı kantaron, vücuttaki iltihabı yok eder. Topikal olarak cilde sürülerek uygulandığında cilt yaralarını hızla iyileştirir, ciltteki tahrişleri giderir. Egzama, sedef, yanıklar ve hemoroit hastalığının doğal ilacıdır.

2003 yılında Almanya’da yapılan bir çalışmada 18 egzama hastasına 4 hafta boyunca günde 2 kez sarı kantaron kremi sürüldüğünde yaraların büyük ölçüde iyileştiği görülmüştür. (4)

5) Obsesif kompulsif bozukluğunun (takıntı) belirtilerini hafifletir.

Obsesif kompülsif bozukluk, kişinin kontrol edemediği düşünceler ve sürekli el yıkama gibi kendini yapmaktan alıkoyamadığı davranışlarla seyreden ruhsal bir hastalıktır. 2000 yılında Journal of Clinical Psychiatry dergisinde yayınlanan çalışmada obsesif kompulsif bozukluğu olan 12 kişiye 3 ay boyunca 450 mg sarı kantaron özü verilmiş, 12 katılımcıda hastalığın belirtileri büyük oranda kaybolmuştur. (5)

Sarı Kantaron Nasıl Kullanılır?

Sarı kantaron bitkisi çay gibi demlenerek kullanılabileceği gibi tablet formunda da kullanılabilir.

Yetişkinlerde;

Anksiyete (kaygı) tedavisi için 2 hafta boyunca günde 900 mg tablet şeklinde alınır.

Depresyon tedavisi için yemeklerle birlikte veya tok karnına günde 300 mg tablet şeklinde alınır.

Ağır depresyon tedavisi için 12 hafta boyunca günde 900 miligram tablet şeklinde alınır.

Sedef ve egzama tedavisi için 4 hafta boyunca günde 2 kez kremi sürülür.

Yaralar için yüzde 20 sarı kantaron içeren kremi 16 gün boyunca günde 3 kez sürülür.

Menopoz belirtilerinin tedavisinde 12 hafta boyunca 300 miligram tablet şeklinde alınır.

Âdet problemlerinin tedavisi için 2 âdet dönemi boyunca 300-900 mg alınır.

Obsesif kompulsif bozukluğunun tedavisi için 12 hafta boyunca her gün 450-1800 miligram tablet şeklinde kullanılır.

Uyarılar

Sarı kantaron 12 yaşın altındaki çocuklar, hamileler ve emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir