Pelinotu

Bilimsel adı artemisia absinthium olan pelinotu, misk otu olarak da bilinir. Acı bir tadı olan bu ot en fazla Avrasya, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’da yetişir. Antik zamanlardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan pelinotu, vücudu zararlı organizmalardan temizleyen en etkili bitkilerden biridir.

Pelinotu kökleri odunsu, üst kısımları otsu, çok yıllık bir bitkidir. Bitkinin tüm kısımları kadife gibi yumuşak yapraklarla kaplıdır. Dalları en fazla yarım metre uzar ve daire şeklini alarak büyür. Temmuz ve ağustos aylarında çiçek açar. Çiçekleri kahverengi-sarımtırak renktedir. Pelinotunun güçlü ve hoş bir kokusu, acı ve keskin, aromalı bir tadı vardır.

Pelinotu, Oscar Wilde, Edgar Allan Poe, Ernest Hemingway, Vincent Van Gogh, Pablo Picasso gibi 19. yüzyılın ünlü yazarları ve sanatçıları tarafından tüketilen “absinthe” içkisinin etken maddelerinden biridir.

Pelinotunun şifa alanında kullanımına ilişkin ilk yazılı kayıtlar Roma dönemine aittir. Geleneksel tıpta Asya ve Avrupa’da bağırsak kurtlarının ve parazitlerin tedavisinde kullanılan bu bitki, günümüzde de zararlı organizmalardan kurtulmanın en etkili çözüm yollarından biridir.

Pelinotunun Faydaları

Pelinotu, zararlı organizmaları vücudumuzdan uzaklaştırmasının yanı sıra böbrekleri ve karaciğeri temizler, sindirim sistemini güçlendirir. Özellikle nane veya zencefil ile karıştırıldığında etkisi artar.

Sıtma hastalığının ilacıdır.

Sıtma sivrisinek ısırığıyla bulaşan, insanın kırmızı kan hücrelerini istila eden, bir parazitin yol açtığı ciddi bir hastalıktır. Pelinotunda bulunan artemisinin maddesi kandaki sıtma parazitlerini kısa sürede yok ederek hastalığı tedavi eder. Dünya Sağlık Örgütü artemisinin içeren ilaçları hastalığın tedavisinde ilk seçenek olarak görmektedir. (1)

Dişeti iltihabını giderir.

Mikrop öldürücü bir bitki olan pelinotu, geniş spektrumlu doğal bir antibiyotiktir. 2012 yılında Rusya’da yapılmış bir çalışmada pelinotunun dişeti iltihabını gidererek dişetlerinde kan dolaşımını arttırdığı görülmüştür. (2)

Zararlı bakterileri yok eder.

2006 yılında Journal of Agricultural and Food Chemistry dergisinde yayınlanmış makalede pelinotu yağı hakkında yapılmış araştırmalara yer verilmiştir. Bu araştırmaların sonucuna göre pelinotu yağı, geniş spektrumlu antimikrobik özelliklere sahip, E.coli ve salmonella dâhil zararlı bakterilerin birçoğunu yok edebilen güçtedir. (3)

Mantarları yok eder.

Pelinotu sadece zararlı bakterileri değil, mantarları da yok eder. 2005 yılında bitkinin Türkiye’de yetişen üç türünden elde edilen yağın, birçok mantar türüne karşı etkili olduğu görülmüştür. Bu çalışmada pelinotu yağının etkisi, bitkilerdeki mantar hastalıklarında kullanılan benomyl ilacının etkisiyle karşılaştırılmış, pelinotu yağının benomyl kadar etkili olduğu görülmüştür. (4)

Pelinotu, deriye ve mukus zarına zarar veren, ağızda, bağırsaklarda ve vajinada görülen candida albicans mantarında etkilidir. 2003 yılında yapılmış bir çalışmada Fransa ve Hırvatistan’da yetişen bitkinin iki türünden elde edilen yağın Candida albicans adı verilen mantarların büyümesini engellediği görülmüştür. (5)

Kanserli hücreleri öldürür.

Son yıllarda yapılan çalışmalara göre pelinotunda bulunan artemisinin maddesinin demir içeren meme kanseri hücrelerini yok ettiği keşfedildi. Meme kanseri hücreleri kandaki demirden beslenerek demiri bölünmede kullanıyorlar. Bölünmeye başlamadan önce yüksek oranda demir içeren bu kanser hücreleri pelinotunda bulunan artemisinin maddesiyle tamamen yok oluyorlar.

2012 yılında yapılan bir çalışmada meme kanseri hücrelerine ve sağlıklı meme hücrelerine önce demir, daha sonra suda çözülebilen artemisinin verildi. 16 saat sonra normal hücrelerin sadece çok azının öldüğü, ancak kanserli hücrelerin tamamen yok olduğu görüldü. (6)

Parazitleri yok eder.

Dünyanın her yerinde zararlı organizmalar, ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Bu organizmalar sudan ve havadan bulaşarak hem hayvanların hem de insanların sağlığını tehlikeye atmaktadır. Pelinotu, artemisinin başta olmak üzere birçok kimyasal bileşen içerir. Bu bileşenler vücudumuzda zararlı organizmaların barınmasını engelleyen bir ortam yaratır.

Pelinotu, parazitlerin vücuttan temizlenmesinde, özellikle kılkurdu ve yuvarlak solucanlarda ve kurtlarda etkilidir. Mide bulantısına, ağrılara, kilo kaybına yol açan bu parazitler pelinotu (artemisia absinthium), karaceviz (juglans nigra) ve karanfil (syzygium aromaticum) ile tedavi edilebilmektedir. Bu üç bitkiyi aynı anda tüketmek, parazitlerin yaşam döngüsünü sona erdirerek parazitlerden tamamen kurtulmaya yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir