Papatya (Alman Papatyası)

Papatya, anavatanı Avrupa ve Afrika olan, ancak dünyanın her yerinde, ılıman iklimlerde yetişen bir bitkidir. Papatyanın en fazla yetiştirilip ihraç edildiği ülkeler Belçika, Fransa, İngiltere, İtalya, Almanya’dır. Hiçbir yan etkisi olmayan papatya, geçmişte gençlik, canlılık, sakinlik vermek, ömrü uzatmak için kullanılmıştır. 2000 yıldır kozmetik ve tıbbi bir ürün olarak kullanılan papatyanın daha çok sindirim sorunlarının tedavisi ve yaşlanmayı geciktirmek için antik Mısır döneminden beri kullanıldığı bilinmektedir.

Asteraceae ailesinin bir üyesi olan papatyanın hastalıkların tedavisinde kullanılan iki papatya türü vardır. Bunlar Alman papatyası (Matricaria chamomilla) ile Romen papatyası (Chamaemelum nobile)’dır. Bitkisel tedavi alanında en fazla Alman papatyası kullanılır. Bitkinin kurutulmuş çiçekleri tıbbi açıdan faydalı birçok bileşen içerir. Bu bileşenler, vücuttaki iltihabın, kas spazmlarının, adet düzensizliklerinin, uykusuzluğun ve ülserin giderilmesinde etkilidir. Demlenmiş papatyanın suyu, yaraların üzerine sürüldüğünde cildin hızla iyileşmesini sağlar, yaranın mikrop kapmasını önler. Papatya suyu ile gargara yapıldığında ağız içi yaralarını tedavi eder. Romatizmal ağrıları ve hemoroiti giderir. Bitkinin tohumlarından elde edilen papatya yağı ise kozmetik ürünlerinde ve aromaterapide sık kullanılan şifalı bir yağdır.

Papatya bitkisi, güçlü kökleri ve uzun lifleri olan, çok yıllık bir bitkidir. Bitkinin acı bir tadı, hoş ve aromatik bir kokusu vardır. Çiçeklerin rengi, ne kadar açıksa şifalı özelliği de o derece fazladır. Koyu sarı renkli papatyaların kalitesi daha düşüktür, bu yüzden çok uygun fiyata satılır.

Papatyanın Faydaları

Papatya şaşırtıcı derecede birçok hastalığa faydalı, şifalı bir bitkidir. Geçmişte birçok kültürde yara ve kesiklerin tedavisinde, ülser, egzama, gut hastalığı, yanıklar, romatizma ağrıları, hemoroit, alerjiler ve nörolojik hastalıklar gibi birçok rahatsızlığın tedavisine kullanılmıştır.

Papatya çayı demlenip cilde sürülerek çocuklarda bezlenmeden kaynaklanan tahrişi giderir. Kulak ve göz iltihaplarını tedavi eder. Deri iltihaplarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan papatya, uykuya dalmayı kolaylaştırır, karaciğeri ve sindirim sistemini temizler, ağrıları giderir. (1)

1) Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Papatyanın çiçekleri değerli ve faydalı terpenoitler ve flavonoidler içerir. Güçlü antioksidanlar olan bu maddeler, vücuttaki zararlı organizmaları etkisiz hale getirir, iltihabı giderir ve hücrelerin bozulmasını önler. Bu yüzden kanseri önleyen bitkilerin başında gelen papatya, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla mücadeleye yardımcı olur. (2)

2)  Anksiyete, depresyon ve histeri tedavisinde etkilidir.

Anksiyete ve depresyon, genellikle bir arada görülen ruhsal rahatsızlıklardır. Papatya sinir hücrelerini yatıştırarak stresi azaltır.  2009 yılında Alternative Therapies in Health and Medicine dergisinde yayınlanan çalışmada anksiyete ve depresyon hastalarına 220 miligram papatya özü içeren kapsüller verildi. Papatyanın depresyon ve anksiyete belirtilerini önemli ölçüde azalttığı görüldü. (3)

Papatya yağını koklamak da anksiyete, depresyon ve histeri tedavisinde oldukça faydalıdır. Kaygıyı azaltmak için kullanılan papatya yağı, buhar yoluyla solunduğunda sakinleştirici bir etki yapar. Buhar, doğrudan beynin koku bölgesine ulaşarak sinir hücrelerindeki gerginliği hafifletir ve vücudun strese verdiği tepkileri azaltır. Bu yüzden papatyanın kokusu, histeri, kâbuslar, uykusuzluk, kronik stres ve depresyonun tedavisinde etkilidir. Anksiyete, depresyon ve histeri tedavisine yardımcı olmak için papatya yağı içeren mumlar ve sabunlar da kullanılabilir. (4)

3) Sindirimi güçlendirir.

Papatya sindirim sistemini güçlendiren en etkili bitkilerdendir. Bağırsakları temizleyerek sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Reflü, hazımsızlık, ishal, anoreksiya, mide bulantısı gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılabilir. Papatya, çocuklarda ishal ve kolik hastalığını tedavi eder, çocuklarda karın ağrılarını giderir.

4) Vücuttaki iltihabı giderir.

Bitkisel aspirin olarak da bilinen papatya, etkili bir ağrı kesicidir. Neredeyse vücutta meydana gelen tüm iltihaplanmaların tedavisinde etkilidir. İltihaplı bir hastalık olan romatizma ve artrit ağrılarını da hafifletir.

5) Cilt hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

Papatya, kaynamış suda demlenip losyon olarak cilde sürüldüğünde ciltteki tahrişi, kuruluğu, kaşıntıyı ve kızarıklığı giderir. İltihap giderici ve antibakteriyel özelliklere sahip olan papatya, cilt hücrelerini zararlı organizmalardan temizleyerek cilt hücrelerini canlandırır. Cildin daha genç ve taze görünmesini sağlar. Ciltte meydana gelen kesiklerin ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Egzama, yanıklar ve ağız içi yaralarının tedavisinde faydalıdır.

6) Diş ve ağız sağlığı için faydalıdır.

Kaynamış suda demlenip, soğuduktan sonra ağız gargarası olarak kullanıldığında dişeti iltihaplarını giderir, ağız içinde oluşan yaraları tedavi eder. Ağız içindeki zararlı bakterileri yok eden papatya, diş çürümesini önler, diş ağrılarını giderir.

Papatya Nasıl Kullanılır?

Papatyanın tıbbi üç kullanım yöntemi vardır. Bunlar papatya yağının kokusunu solumak, papatya çayı içmek ve demleyip soğuduktan sonra suyunu topikal olarak uygulamaktır.

Anksiyete, stres ve histeri tedavisinde, cam bir kap suyun içine birkaç damla damlatıp kokusundan istifade edilir. Yatmadan önce başucuna konulan bir kap suya damlatılırsa daha etkili olur. Sinirleri yatıştırmak için banyo suyuna birkaç damla papatya yağı eklenir.

Çocuklardaki sinirliliği ve saldırganlığı gidermek için, yastık ve oyuncaklarına birkaç damla papatya yağı damlatılır.

Regl sancılarını gidermek için pamuklu bir el havlusu, papatya yağı eklenen sıcak bir kap suya batırıldıktan sonra karın bölgesinde 10-15 dakika bekletilir.

Tahriş olmuş cildin tedavisinde, günde 5 kez zeytinyağına birkaç damla papatya yağı damlatılıp cilde sürülür.

Yaşlanma etkilerini geciktirmek, cildi gençleştirmek için, bir yüz remine 20 damla papatya yağı eklenerek her gün günde 2 kez cilde sürülür.

Güneş yanıklarını gidermek için, bir yemek kaşığı hindistancevizi yağına 2 damla lavanta yağı ve 2 damla papatya yağı pamuklu bir beze batırılır ve yanıkların üzerine uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir