Nane Yağı

Nane Yağı

Nane yağı, çok yönlü bir yağ olduğu için aromaterapide en çok kullanılan aromatik yağlardan biridir. Nane bitkisinin antik Yunan’dan beri şifa alanında kullanıldığı bilinmektedir. Antik Yunan’da nane, özellikle sindirim sisteminin ve safra kesesi hastalığının tedavisinde kullanılmıştır.

Nane yağı, kas ağrılarından mevsimsel alerjiye, yorgunluk ve halsizlikte sindirim problemlerine kadar birçok sağlık sorununun tedavisinde etkilidir. Enerji verir, cildi güzelleştirir, saçları güçlendirir.

Nane Yağı Nedir?

Nane yağı, bilimsel adı Mentha piperita olan nane bitkisinin kökünden, yapraklarından ve çiçeklerinden soğuk presleme yöntemiyle elde edilir. Nane bitkisi aslında bahçe nanesi (mentha spicata) ve su nanesi (mentha aquatica) olarak bilinen iki farklı türün melezidir.

Nane yağı uzun bir tıbbi geçmişe sahiptir. Binlerce yıldır bütün kültürlerde şifalı özelliklerinden yararlanmak için kullanılmaktadır. Antik Yunan’da, Roma’da, Mısır’da kullanıldığına dair kayıtlar mevcuttur. Japon ve Çin geleneksel tıbbında önemli bir yağdır.

Nane, Yunan mitolojisinde de geçer. Yunan mitolojisinde ölüm tanrısı Hades’in karısı Persephone, Hades’in âşık olduğu periyi büyü yaparak bitkiye dönüştürür. Hades, büyüyü bozamasa da bitkiye şifalı özellikler ile kötü olan her şeyi arındıran ve temizleyen mistik bir koku bahşeder. Bu bitki, nanedir.

Nane Yağının Faydaları

Nane yağı, iltihabı, soğuk algınlığını giderir, depresyona ve hassas bağırsak sendromuna iyi gelir. Baş ağrılarını ve mide bulantısını giderir. Nefesi temizler, enerji verir.

Kas ve eklem ağrılarını giderir.

Nane yağının en baskın şifalı özelliği ağrı kesici olmasıdır. Pek çok masaj terapisti tedavinin en son aşamasında nane yağını kullanır; çünkü nane yağı masaj sırasında oluşabilecek ağrıları hafifletmeye yardımcı olur.

Nane yağı, topikal olarak, yani sürülerek uygulandığında kas ağrılarını giderir. Yapılan bir çalışmada nane yağının fibromiyalji ağrılarını giderdiği tespit edilmiştir. (1)

Nane yağının kas ağrılarını gidermesi için ağrıyan bölgeye günde üç kez 2-3 damla damlatılır.

Vücut ağrılarının giderilmesi için, banyo suyuna 5 damla eklenir.

 Solunum yollarını ve sinüsleri temizler.

Nane yağı, bir antiviraldir, yani virüslere karşı çok etkilidir, virüslerle savaşarak onları etkisiz hale getirir. Bu yüzden, grip veya soğuk algınlığınız varsa, çayınızın içine nane yaprakları atarsanız veya nane yağı koklarsanız vücudunuzun virüslerle savaşmasına destek olabilirsiniz. Nane yağı, hava sıcaklığının düştüğü grip mevsimlerinde çok faydalıdır, çünkü balgam söktürücü özelliktedir. Vücudunuzda biriken mukusun sökülüp dışarıya atılmasına yardımcı olur.

Nane yağını solumak, sinüsleri açar, boğaz ağrılarını ve tahrişi giderir. Solunum yollarını temizler, balgam söktürür. Soğuk algınlığı, grip, astım ve bronşit tedavisine yardımcıdır.

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre nane yağı antimikrobik bir yağdır. Solunum yollarındaki iltihabın giderilmesinde de çok etkilidir. (2)

Mevsimsel alerjinin ilacıdır.

Alerji tedavisinde en iyi yağlardan biri olan nane yağı, kasları gevşetir, geniz yollarını açar, solunum yollarındaki polen gibi alerjik maddeleri temizler.

1998 yılında yayınlanan bir çalışmada nane yağının, alerjik rinit ve bronşiyal astım tedavisinde etkili olduğu saptanmıştır. (3)

Enerji verir.

Nane yağı, vücudun enerji seviyelerini yükseltir, aynı zamanda hafızayı güçlendirir, fiziksel performansı arttırır.

Avicenna Journal of Phytomedicine dergisinde 2014 yılında yayınlanan çalışmada, 30 sağlıklı erkek üniversite öğrencisi üzerinde bir deney yapıldı. 50 mikrolitre nane yağı içirilen öğrencilerin, fiziksel kapasitelerinin arttığı gözlemlendi. Ayrıca akciğerlerinin genişlediği ve göğüs kaslarının güçlendiği tespit edildi. (4)

Hassas Bağırsak Sendromunu tedavi eder.

Nane yağı, bağırsak kaslarını gevşetir, şişkinliği azaltır.

Yapılan klinik bir çalışmada Hassas Bağırsak Sendromu hastalarının yüzde 75’inde, yüzde 50’lik bir azalma saptanmıştır. 57 hastaya dört hafta boyunca iki adet nane yağı kapsülü verilmiş, hastalığın semptomlarında kısa sürede azalma tespit edilmiştir. (5)

Hassas Bağırsak Sendromu’nun tedavisi için, bir bardak suya 1-2 damla nane yağı damlatılarak içilir. Karın bölgesine 2-3 damla damlatılıp masaj yapılarak sürülür.

Sindirime yardımcı olur.

Nanenin bir diğer özelliği de sindirime yardımcı olmasıdır. Şişesinden nane yağını koklamak, mide rahatsızlığını hafifletmek için nane çayı içmekten daha etkilidir. Gerçekten yapmanız gereken tek şey onu koklamak.

Ağız kokusunu giderir.

Nane yağı, ağızdaki zararlı bakterileri ve mantarları öldürerek ağız kokusunu giderir.

European Journal of Dentistry dergisinde yayınlanan çalışmada nane yağının ağızdaki zararlı bakteri ve mantarları yok ettiği kanıtlanmıştır. (6)

Ağız kokusunu gidermek için her fırçalamada diş macununuza bir damla nane yağı ekleyebilirsiniz.

Saç köklerini güçlendirir.

Antiseptik bir yağ olan nane yağı günümüzde birçok saç bakım ürününde kullanılmaktadır. Saç tellerini besleyip kalınlaştırır, saç köklerini güçlendirir, kepeği giderir.

Fareler üzerinde yapılan bir deneyde nane yağının, kıl sayısında artış sağladığı, kıl yapısını kalınlaştırdığı görülmüştür. Dört hafta boyunca farelere sürülen nane yağının saçları uzatmasında, jojoba yağı, salin ve minoksidilin maddelerinden çok daha etkili olduğu saptanmıştır. (7)

Saçlarınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız, şampuanınıza veya saç kreminize 2-3 damla nane yağı damlatabilirsiniz.

Uyarılar

5 yaşın altındaki çocuklarda nane yağı kullanmayınız.

Hamilelik ve emzirme döneminde nane yağı kullanmaktan kaçınınız.

Hassas bir cildiniz varsa nane yağını topikal olarak cildinize uygulamaktan kaçınınız.

Asit reflünüz varsa nane yağı kullanmaktan kaçınınız.

KAYNAKLAR

(1) Argoff C. E. (2002). A review of the use of topical analgesics for myofascial pain. Current Pain and Headache Reports, 6: 375-378.

(2) McKay D. L, Blumberg J. B. (2006). A review of the bioactivity and potential health benefits of peppermint tea (Mentha piperita L.). Phytother Res. 20 (8): 619-633.

(3) Juergens U. R, Stöber M, Vetter H. (1998). The anti-inflammatory activity of L-menthol compared to mint oil in human monocytes in vitro: a novel perspective for its therapeutic use in inflammatory diseases. Eur J Med Res, 3 (12): 539-545.

(4) Meamarbashi A. (2014) Instant effects of peppermint essential oil on the physiological parameters and exercise performance. Avicenna J Phytomed, 4 (1): 72-78.

(5) Cappello G, Spezzaferro M, Grossi L, Manzoli L, Marzio L. (2007). Peppermint oil (Mintoil) in the treatment of irritable bowel syndrome: a prospective double blind placebo-controlled randomized trial. Dig Liver Dis, 39 (6): 530-536.

(6) Thosar N, Silpi B, Rakesh N. B, Monali R. (2013). Antimicrobial efficacy of five essential oils against oral pathogens: An in vitro study. Eur J Dent, 7 (1): 71-77.

(7) Oh J. Y, Min A.P, Kim Y. C. (2014). Peppermint Oil Promotes Hair Growth without Toxic Signs. Toxical Res, 30 (4): 297-304.

Bu kitapta;

Geçmişten günümüze, kutsal kitaplar da dahil olmak üzere, hangi bitkilerin ve aromatik yağların nasıl kullanıldığını,

Şifalı yağların özelliklerini,

Aromaterapide en çok kullanılan başlıca şifalı yağları ve faydalarını,

Şifalı yağlar üzerine yapılmış akademik çalışmaların sonuçlarını öğrenecek,

Etkisi kanıtlanmış şifalı yağlar ile yaşam kalitenizi arttıracaksınız.

Google Play Mağazasından satın almak için burayı tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir