Keklik Otu

Bilimsel adı Adonis Vernalis olan keklik otu bitkisi, avcıotu, sülüngözü veya keklik gözü olarak da bilinir. 30-40 santimetreye kadar uzayabilen, çok yıllık bir bitkidir. Nisan ve Mayıs aylarında büyük, sarı çiçekler açar. Anavatanı Kuzey Avrupa, Sibirya ve Labrador’dur. Ural dağlarında bolca bulunur. Türkiye’nin her yerinde yetişmektedir.

Şifalı bir bitki olan keklik otunun uzun bir tıbbi geçmişi vardır. Rusya’da alternatif tıpta vücuttaki sıvı kaybının, krampların, regl düzensizliklerinin giderilmesinde kullanılır. İlk kez 1879’da kalp ilacı olarak kullanılmıştır. Kalp atışını düzene sokar, kalp çarpıntısını giderir. Düşük kan basıncını yükseltir. Anjin hastalığının tedavisinde etkilidir.

Keklik Otunun Faydaları

Keklik otu, antik zamanlarda cinsel ilişki ile bulaşan hastalıkların ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Tıbbi tedavide genellikle bitkinin kurutulmuş çiçekli kısımları kullanılır. Bitkinin şifalı bileşenleri, kardenolit adı verilen kardiyak glukozitlerdir. Bu bileşenler, vücutta kalbin işlevlerinin güçlendirilmesinde kullanılır, vücutta depolanmaz.  Ancak bu bitki, yanlış dozda kullanıldığında tehlikelidir, bu yüzden mutlaka bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır.

1) Ağrıları giderir.

Bitkinin tohumları vücutta biriken gazların kolayca atılmasını sağlar. Bağırsak sancılarını giderir. Mide ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda mideyi güçlendirir.

2) Baş dönmesini giderir.

Mide bulantısı ve baş dönmesinin giderilmesinde etkilidir. Vertigo hastalığına faydalıdır, hastalığın kontrol kaybı ve yön kaybı gibi belirtilerini hafifletir. Ayrıca yolculuklarda araba tutması ve mide bulantısını geçirir.

3) Böbrek taşlarını düşürür.

Vücudu toksinlerden temizleyen bu bitki birikmiş taş oluşumlarını eritir. Özellikle böbrek taşlarının küçülmesini, acısız ve ağrısız bir şekilde taşları küçülterek vücuttan tamamen atılmasını sağlar.

4) Kalp hastalıklarında etkilidir.

Keklik otu, kardiyak glikosit adı verilen bir madde içerir. Bu madde kalp hastalıklarının tedavisinde oldukça faydalıdır. Yağlanmadan hasar görmüş kalp damarlarını hızlı bir şekilde tedavi eder. Kalp ritmini düzenler ve kalbi güçlendirir.

Kalp yetmezliği ile zayıf kan dolaşımından kaynaklanan kalp işlev bozukluğuna Faydalı bir bitkidir. Kalp kapakçığının daralmasında tedaviye yardımcı olur.

2012 yılında yayınlanmış akademik bir çalışmada hiperlipidemik, yani kanında çok fazla yağ olan, kolesterol ve trigliserit seviyeleri yüksek farelere günde 5 mg keklik otu ekstraktı verildiğinde kolesterol ve trigliserit seviyelerinde düşüş gözlenmiştir. (1)

5) Düşük Kan basıncının tedavisinde etkilidir.

Düşük kan basıncını yükselterek kan basıncını dengeler.

6) Vücuttaki ödemi giderir.

Vücutta biriken fazla sıvının atılmasını sağlayarak şişkinliği giderir.

7) Bağırsak solucanlarını yok eder.

Keklik otu bağırsak solucanlarını düşürür.

8) Anksiyeteye faydalıdır.

Stres ve anksiteden kaynaklanan çarpıntıları gidererek vücudu sakinleştirir.

9) Anjin hastalığının tedavisinde etkilidir.

Anjin hastalığını tedavi eder. Alternatif tıbbın ilacı olan Adonis adlı anjin ilacının etken maddesidir.

Keklik Otunun Diğer Faydaları

Keklik otu kaynamış suya eklenip bu suyla banyo yapıldığında gözenekleri açar, cildi temizler.

Romatizma hastaları keklik otu ile banyo yaparlarsa ağrıları hafifler. Aynı zamanda keklik otu banyosu, bağırsak sancısı çekenler için de faydalıdır. Bunun için; kaynamış bir suya bir tutam keklik otu eklenip, su cildi yakmayacak dereceye ulaştığında 10-15 dakika bu suda oturulur. Keklik otu banyosu haftada birkaç kez tekrarlanır.

Uyarılar

Keklik otu zehirli bir bitkidir. Bu yüzden bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır.

Çocukların, hamilelerin ve emziren annelerin kullanması tavsiye edilmez.

KAYNAKLAR

Lateef T.,Riaz A., Zehra A., Qureshi S. A. (2012). Antihyperlipidemic effect of Adonis vernalis. Journal of the Dow University of Health Sciences, 6 (2): 47-51.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir