Güve Otu Yağı

Güve otu yağı, Uzakdoğu’da ve Afrika’da binlerce yıldır kullanılan geleneksel bir ilaçtır. Bilimsel adı vetiveria zizanioides olan güve otunun diğer adı vetiver’dir. Güveleri kaçırdığı için ülkemizde güve otu adını alan bu bitki, köylerde sandıklara, dolaplara, giysilerin arasına konur.

Bitkinin adı (vetiver), Sri Lanka’da yaşayan etnik bir grubun konuştuğu Tamil dilinden gelmektedir. Anlamı “dışarıya çıkan”dır. 1,5 metreye kadar uzayabilen bu bitkinin uzun yaprakları, ince, uzun ve sert yaprakları vardır. Dünyadaki tüm tropikal iklimin yaşandığı yerlerde yetişebilmektedir. Güve otunun odunsu, baharatlı ve güçlü bir aroması vardır. Bu bitkinin 12. yüzyılda Hindistan’da vergiye tabi bitkilerden biri olduğu bilinmektedir.

Güve otu bitkisinin kökleri, tarihte özellikle dini ayinlerde ve törenlerde kullanılmıştır. En çok Hindistan’da yetiştirilen güve otu bitkisinin buhar distilasyonu yöntemiyle, yapraklarından ve köklerinden elde edilen yağı, sağlık alanında geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bedendeki fazla enerjiyi dengelediğine, vücudu toprakladığına, sakinlik ve huzur verdiğine inanılır. Yorgunluğa ve uykusuzluğa iyi gelir.

Güve otu yağı, vücudu gençleştirir, tazelik verir, hastalıkları iyileştirir ve aynı zamanda kötü enerjilere karşı etkili bir koruyucudur. Güve otu yağı, vücudun ısısını dengeleyen doğal bir soğutucudur. Bu yüzden özellikle sıcak iklim bölgelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca Hindistan’da ve Sri Lanka’da “huzur veren yağ” olarak bilinir.

Günümüzde kozmetik ve parfüm yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Oda parfümlerinde, sabunlarda ve vücut yağlarında sıklıkla kullanılan yağlardan biridir. Antiseptik, spazm giderici, bağışıklık sistemini güçlendirici, sinir sistemini yatıştırıcı ve kan dolaşımını dengeleyici özelliktedir.

Öfkenin giderilmesine yardımcı olan bu yağ, histeri tedavisinde etkilidir. Nevrotik davranışların hafiflemesini sağlar. Fiziksel ve ruhsal tükenmişlik problemlerinde faydalıdır. Genel ağrıların giderilmesinde, insomnia ve anksiyete tedavisinde başarılıdır.

Güçlü bir antioksidandır.

Antioksidanlar hücreleri koruyarak serbest radikallere karşı savaşır. Antioksidan özelliğe sahip tüm besinler gibi güve otu yağı, yaşlanmayı geciktirir, kansere karşı korur, cildi canlandırır.

Derideki yara izlerini iyileştirir.

Güve otu yağı, cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır ve ciltte meydana gelen yara izlerini iyileştirir. Akne ve sivilce izlerinin tedavisinde etkilidir. Yanık izlerinde ve kadınlarda doğum sonrası meydana gelen çatlakların giderilmesinde kullanılır.

Güçlü bir antiseptiktir.

Güve otu yağı, deride meydana gelen yaralara sürüldüğünde enfeksiyonu önler. Zararlı bakteri ve mikropları öldüren, güçlü bir antiseptik olan güve otu yağının birkaç damlası bile enfeksiyonları yok etmektedir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisinde etkilidir.

2001 yılında dikkat eksikliği ve hiperaktivite teşhisi konmuş 40 çocuk üzerinde yapılmış bir çalışmada 30 gün boyunca çocuklara günde üç kez güve otu yağı koklatılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre hastalığın belirtilerinde belirgin bir azalma görülmüştür.  Güve otu yağının konsantrasyonu arttırdığı ve sakinleştirdiği kanıtlanmıştır.

Güçlü bir afrodizyaktır.

Güve otu yağı testosteron seviyelerini yükseltir, zihni ve bedeni rahatlatır, hormonları dengeler. Cinsel isteği arttırır. Ayrıca kadınlarda üreme sistemini güçlendirir ve regl ağrılarını giderir.

Kullanımı

Çok güçlü etkilere sahip olan bu yağ, mutlaka seyreltilmeli, hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Sinir sistemi ve uyku problemlerinin giderilmesi için bir kap suya, birkaç damla damlatılarak odaya yayılan kokusundan faydalanmak suretiyle kullanılır.

Şifalı özelliğinden faydalanmak için en çok, çeşitli aromatik yağlarla karıştırılıp cilde masaj yapılarak kullanılır.

Güve otu yağı, zehirsiz bir yağdır. Ancak güçlü bir yağ olduğundan hamilelerin kullanması tavsiye edilmez.

Yaralar için:

4 damla güve otu yağını, 2 damla lavanta yağı, 2 damla bergamot yağı ve 30 gram zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra etkilenen bölgeye masaj yaparak uygulayın.

Çene eklemi rahatsızları için:

4 damla saman çiçeği yağı, 3 damla ak göknar (gümüş köknar) yağı, 2 damla güve otu yağı ve 30 gram zeytinyağını karıştırın. Çene kaslarınıza sabah ve akşam, masaj yaparak uygulayın.

Artrit için:

Özellikle romatizmal artritin giderilmesinde etkili olan güve otu yağı, çeşitli yağlarla karıştırılarak etkilenen bölgeye masaj yapıldığında, ağrıları giderir.

4 damla akgünlük yağı, mercanköşk yağı, 2 damla biberiye yağı, 2 damla güve otu yağını 30 gram zeytinyağı ile karıştırıp artrit olan bölgelere masaj yaparak uygulayın.

Tariflerde geçen zeytinyağı dışında ayçiçeği yağı veya hindistancevizi yağı da kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir