Ekinezya Çayı

Bilimsel adı Echinacea angustifolia olan ekinezya bitkisi çok yıllık bir bitkidir ve asteraceae ailesinin bir üyesidir. Şifalı bitkiler arasında en popüler bitkilerden biri olan ekinezya, soğuk algınlığı, grip ve solunum yolları hastalıklarının tedavisinde etkilidir.  Vücuttaki iltihabı ve virüsleri etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kirpi otu olarak da bilinen bitkinin şifa alanında kullanılan üç türü vardır. Tıbbi alanda genellikle bitkinin kökleri ve yaprakları kullanılır. 

Ekinezyanın şifalı özelliklerinden faydalanmanın en iyi yolu bir fincan ekinezya çayı içmektir. Ekinezya çayı, magnezyum, demir, kalsiyum, potasyum, A vitamini, E vitamini, C vitamini ve B vitamin kompleksi içerir. Aynı zamanda bitkinin köklerinde ve yapraklarında bağışıklık sistemini güçlendiren glikoproteinler, alkamitler ve flavonoidler bulunur.

Soğuk algınlığının tedavisinde etkilidir.

2007 yılında yayınlanan akademik bir çalışmada ekinezyanın soğuk algınlığını yüzde 58 oranında engellediği görülmüştür. Aynı çalışmaya göre soğuk algınlığı tedavisini en az 1,5 gün kısaltmaktadır. (1)

Vücuttaki ağrıları giderir.

Ekinezya çayı, geçmişte Amerikan yerlileri tarafından ağrı kesici olarak kullanılmıştır. Neredeyse vücuttaki tüm ağrıların giderilmesinde etkilidir. Baş ağrılarını, diş ağrısını, böbrek ağrılarını, boğaz ve mide ağrılarını kısa sürede giderir.

Vücuttaki iltihabı yok eder.

Ekinezya çayı, birçok hastalığın başlıca nedeni olan vücuttaki iltihabı yok eder. İdrar yolları enfeksiyonları, vajinal enfeksiyonlar, herpes, HIV/AIDS, kan dolaşımı enfeksiyonları, tifo, sıtma, kulak enfeksiyonları, siğiller, burun ve boğaz enfeksiyonları tedavisinde etkilidir. Dişeti iltihabı, apseler, cilt yaraları, ülser, mantar hastalıkları, egzama, sedef hastalığı, migren, romatoid artrit gibi birçok hastalığın belirtilerini gideren etkili bir bitkidir. Bitkinin içindeki kimyasal bileşenler iltihabı azaltarak hastalıklara karşı vücudun direncini arttırmaktadır.

British Columbia Üniversitesinin yapmış olduğu araştırmanın sonuçlarına göre ekinezya çayı düzenli olarak içildiğinde vücuttaki iltihabı belirgin ölçüde azaltmaktadır. (2)

Ulusal Sağlık Enstitüsünün raporlarına göre bir göz hastalığı olan üveit hastalığının ve göz iltihaplanmasının tedavisinde de oldukça başarılıdır. 2004 yılında Minerva Oftalmologica dergisinde yayınlanan çalışmada hiçbir yan etkisi olmayan ekinezyanın üveit hastalığının tedavisinde etkili olduğu görülmüştür. (3)

Kanser hücrelerine karşı savaşır.

1972 yılında Journal of Medicinal Chemistry dergisinde yayınlanan çalışmada bitkinin köklerinden elde edilen kimyasal bileşenlerin lenfamatik lösemi tümörlerine karşı savaştığı bildirilmiştir. (4)

2007 yılında Journal of Etnopharmacology dergisinde yayınlanan çalışmada üç ekinezya türünün köklerinden elde edilen özlerin pankreas ve kolon kanseri hücrelerini yok ettiği ve kanserli hücrelerin çoğalmasını ve yayılmasını önlediği tespit edilmiştir. (5)

2012 yılında Journal of Etnopharmacology dergisinde yayınlanan çalışmada ekinezyanın çiçeklerinden elde edilen özün kolon kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını önlediği saptanmıştır. (6)

Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir?

Ekinezya çayını bitkinin taze kök, yaprak ve çiçeklerinden  veya bitkinin kurutulmuş halinden hazırlayabilirsiniz.

Yarım su bardağı taze ekinezyayı veya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ekinezyayı bir bardak kaynamış suya ekleyip üzerini örterek 10 dakika demlendiriniz.  Tatlandırmak için dilerseniz bir çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Uyarılar

Ekinezya çayı düzenli olarak en fazla 10 gün boyunca, günde 3 bardak tok karnına içilmelidir.

Ekinezya, bağışıklık sistemi baskılayıcı tıbbi ilaçları etkisiz hale getirdiği için bağışıklık sistemi hastalığına sahip olanlar ve organ nakli yapılan kişiler tarafından tüketilmemelidir.

Hamileler, emziren kadınlar ve bebekler tarafından uzman kontrolünde kullanılmalıdır.

KAYNAKLAR

(1) Shah S. A., Sander S., White C. M., Rinaldi M., Coleman C. I. (2007). Evalution of echinacea for the prevention and treatment of the common cold: a meta-analysis. Lancet Infect Dis., 7 (7): 473-480.

(2) Sharma M., Schoop R., Hudson J. B. (2009). Echinacea as an antiinflammatory agent: the influence of physiologically relevant parameters. Phytother Res., 23 (6): 863-867.

(3) Neri P., Stagni E., Filippello M., Brogioni C., Giovannini A. (2004). Control of minor autoimmune idiopathic uveitis with extract of Echinacea Purpurea: pilot study. Minerva Oftalmologica, 46 (3-4): 133-140.

(4) Voaden D. J., Jacobson M. (1972). Tumor inhibitors. 3. Identification and synthesis of a oncolytic hydrocarbon from American coneflower roots. J. Med. Chem., 15 (6): 619-623.

(5) Chicca A., Adinolfi B., Martinotti E., Fogli S., Breschi M. C., Pellati F., Benvenuti S., Nieri P. (2007). Cytotoxic effects of Echinacea root hexanic extracts on human cancer cell lines. J Ethnopharmacol., 110 (1): 148-153.

(6) Tsai Y. L., Chiu C. C., Chen J. Y. F., Chan K. C., Lin S. D. (2012) Cytotoxic effects of Echinacea purpurea flower extracts and cichoric acid on human colon cancer cells through induction of apoptosis. J Ethnopharmacol., 143 (3):914-919.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir