Eğir Otu Yağı

Eğir otu yağı, Hindistan’da ve Avrupa ülkelerinde en çok kullanılan aromatik yağlardan biridir. Fars-Arap geleneğinde, Ayurvedik tıpta ve modern tıpta üretilen birçok tıbbi ilacın etken maddesidir. Bilimsel adı acorus calamus L.’dir. Acoraceae ailesindendir. Diğer adları, hazanbel, hintkamışı, azakeğiri, sarı süsen, yalancı eğirdir.

Eğir otu yağı, bitkinin rizomundan, yani toprak altında kalan etli kısmından elde edilir. Geleneksel tıpta, hazımsızlık, şişkinlik, öksürük, astım gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. (1)

Eğir Otunun Tarihi

Eğir otunun geçtiği en eski kayıtlardan biri Yeni Ahit’tir. İncil’de Tanrı Musa’dan kutsal bir yağ yapmasını ister.

“Rab Musa’ya şöyle dedi: Şu nadide baharatı al: 500 şekel mür, yarısı kadar, yani 250’şer şekel güzel kokulu tarçın ve eğir otu, kutsal yerin şekeli hıyarşembe, bir hin de zeytinyağı. Bunlardan ıtriyatçı ustalığıyla güzel kokulu kutsal bir mesh yağı yap. Ona kutsal mesh yağı denilecek.” (Exodus 30:22, 30:23, 30:24, 30:25)

Eğir otu, aynı zamanda Hz. Süleyman’ın bahçesinde yetiştiği bildirilen bitkilerden biriydi. (Solomon 4:14).

Eğir otu antik Sümer ve Mısır’da tütsü olarak kullanılırdı. Antik Yunan ve Roma’da ise hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılan başlıca şifalı bitkilerdendi. Antik Yunan bilgini Hipokrat tarafından tıbbi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Roma ve Arap kültürlerinde yüzyıllarca afrodizyak özelliğinden faydalanmak için kullanılmıştır.

1916 yılına kadar, Amerika İlaç Kodeksinde(US Pharmacopoeia) eğir otunun adı da geçmektedir. 1950 yılına kadar da Ulusal Formüller Kodeksinde insan sağlığı üzerinde tıbbi olarak kullanıldığına dair raporlar mevcuttur. (2)

Eğir Otu Yağının Faydaları

Binlerce yıldır şifalı özelliklerinden faydalanmak için eğir otu bitkisinin rizomundan elde edilen eğir otu yağı, kas ağrılarını tedavi eder, gaz giderir, bağırsak solucanlarını öldürür, balgam söktürür, mide bulantısını giderir, bedeni ve beyni yatıştırır. Aynı zamanda zihinsel rahatsızlıkların, epilepsinin, kronik ishalin, dizanterinin ve karın ağrısının, abdominal tümörlerin tedavisinde etkilidir. (1)

Antibakteriyeldir. Zararlı bakteri ve mantarları yok eder.

2007 yılında Hindistan’da geleneksel şifacılıkta kullanılan bitkiler üzerinde bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada eğir otu yağının Bacillus, E. Coli gibi insan sağlığını tehdit eden birçok zararlı bakterileri yok edebildiği görülmüştür.

Candida Albicans başta olmak üzere birçok mantar türünü yok edebilen nadir bitkilerden biridir. 2007 yılında Bangladeş’te yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, eğir otu yağının bitkilerde meydana gelen mantar hastalıklarını, herhangi bir zarar vermeden, bir mantar ilacı olan nystatin kadar etkili olduğu, kısa sürede mantarı yüzde 100 yok ettiği tespit edilmiştir. (3)

Astım ve bronşit hastalıklarını tedavi eder.

Eğir otu yağı, geleneksel tıpta en çok solunum yolları hastalıklarının, astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

2010 yılında yapılan bir çalışmada solunum yollarını temizlediği, astım ve bronşit hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. (4)

Solunum yollarını açmak, astım ve bronşit tedavisi için:

Sıcak bir kap suya birkaç damla damlatılarak kokusu solunur.

Artrit ve gut hastalığına iyi gelir.

Eğir otu yağı sürüldüğü bölgede kan dolaşımını arttırarak artrit ve gut hastalığının belirtilerini iyileştirir.

Sinir sistemini ve beyni güçlendirir.

Eğir otu yağı, birçok sinirsel hastalığın tedavisinde etkilidir. Kokusu, beyni ve sinirleri onarır. Hafızayı güçlendirir.

Insomnia (Uykusuzluk) tedavisine yardımcıdır.

Birkaç damlası, uykuya dalmayı kolaylaştırır, rahat ve derin uyumayı sağlar.

Sindirim sistemini güçlendirir.

Eğir otu yağı iştah açar, sindirim sistemini güçlendirir. Mide kramplarını giderir ve kolik hastalığını tedavi eder. Ülser ve gastrit tedavisinde faydalıdır.

Eğir Otu ile İlgili İlginç Bilgiler

  • Eğir otunun kökü, “misk sıçanı kökü” olarak da bilinir. Bunun nedeni misk sıçanlarının bu kökün müptelası olmalarıdır.
  • Şair Walt Whitman 39 şiirini eğir otu bitkisine adamıştır.
  • Amerikalı yazar Henry David Thoreau’nun en gözde bitkisidir.

Uyarılar

Eğir otu yağı hamilelik ve emzirme dönemi boyunca kullanılmamalıdır.

Çocuklar tarafından kullanılmamalıdır.

KAYNAKLAR

(1) Paithankar V.V, Belsare S.L, Charde R.M, Vyas J. V. (2011). Acorus calamus: An Overview. Int J Biomed Sc, 2: 518-529.

(2) Imam H, Riaz Z, Azhar M, Sofi G, Hussain A. (2013). Sweet Flag (Acorus calamus Linn.): An Incredible Medicinal Herb. International Journal of Green Pharmacy, 288-296.

(3) Begum J, Yusuf M, Chowdhury J. U, Khan S, Anwar M. N. (2007). Antifungal Activity of Forty Higher Plants against Phytopathogenic Fungi. Bangladesh J Microbiol, 24 (1): 76-78.

(4) Shah A. J, Gilani A. H. (2010). Bronchodilatory Effect of Acorus calamus Linn. İs Mediated Through Multiple Pathways. J Ethnopharmacol, 131 (2): 471-477.

Bu kitapta;

Geçmişten günümüze, kutsal kitaplar da dahil olmak üzere, hangi bitkilerin ve aromatik yağların nasıl kullanıldığını,

Şifalı yağların özelliklerini,

Aromaterapide en çok kullanılan başlıca şifalı yağları ve faydalarını,

Şifalı yağlar üzerine yapılmış akademik çalışmaların sonuçlarını öğrenecek,

Etkisi kanıtlanmış şifalı yağlar ile yaşam kalitenizi arttıracaksınız.

Google Play Mağazasından satın almak için burayı tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir