Civanperçemi

“Bin yaprak” anlamına gelen civanperçemi, boyu 30 santimetreden 1 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık bir bitkidir. Koyu yeşil, iki uçlu, sık yaprakları vardır. Yol kenarlarında kendiliğinden yetişen civanperçemi beyaz, pembe veya mor çiçekler açar. Çiçekleri bitkinin tepesinde toplanmış halde bulunur.

Civanperçeminin kendine özgü, papatyayı andıran çok hoş bir kokusu vardır. Tadı keskin ve acıdır. Bilimsel adı Achillea Millefolium olan bitki, adını ünlü Yunan kahramanı Achilles’den almıştır. Efsaneye göre Achilles, civanperçemini askerlerin yaralarını iyileştirmek için kullanmıştı.

Civanperçeminin etken maddesi achillein adı verilen bir maddedir. Aynı zamanda potasyum ve kalsiyum içerir. Kokusunun insan vücudu üzerinde canlandırıcı bir etkisi vardır. Geçmişte alternatif tıpta yaraların, incinme ve burkulmaların, dizanterinin tedavisinde, vücuttaki şişkinliğin giderilmesinde kullanılmıştır.

17. yüzyılda çok popüler bir bitki olan civanperçemi, eskiden ıspanak gibi pişirilip yenirdi. Günümüzde ise birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Civanperçeminin Faydaları

Antiseptik bir bitki olan civanperçemi, terletici, ateş düşürücü ve idrar söktürücüdür. Üreme ve boşaltım sistemini mikroplardan temizler. Tansiyonu düşürür, damarları sıkılaştırır, kanamayı durdurur. Vücuttaki kirli kanı temizler, boğaz ağrısını giderir, kan şekerini dengeler. Yaprakları, burun kanamasını durdurur. Anksiyete, uykusuzluk, histeri ve epilepsi tedavisinde faydalıdır.

1) Yaraları iyileştirir, kanamayı durdurur.

Yaralar için doğal bir ilaçtır. Bitkinin etken maddesi achilleine kanamayı durdurucu özelliktedir. Yaraların üzerine sürüldüğünde kanamayı durdurur ve ağrıyı giderir.

Doğal bir antiseptik olan civanperçemi, yaraların enfeksiyon kapmasını önler. Bu yüzden birçok merhemde kullanılan bitkilerden biridir.

2) Anksiyete için faydalıdır.

2012 yılında yayınlanan bir çalışmada civanperçeminin diazepam (valium) ile benzer etkiye sahip olduğu, yatıştırıcı ve anksiyeteyi azaltıcı bir etkisi olduğu saptanmıştır. (1)

3) Göğüs ucu iltihabını iyileştirir.

Emziren kadınlarda yaygın olarak görülen meme ucu iltihabı civanperçemiyle kısa sürede iyileştirilebilmektedir. Bunun için bitkinin yaprakları haşlanıp yaranın üzerine konur, 8-10 dakika bekletilir.

4) İltihabı giderir.

Civanperçemi, Çin’de, Hindistan’da, Avrupa’da geleneksel tıpta iltihabın giderilmesinde kullanılır. Egzama gibi iltihaplı cilt hastalıklarında da etkilidir.

İdrar yollarını tedavi eden en etkili bitkilerden biridir. Kadınlarda rahimde, üreme organlarında meydana gelen iltihabı hızlı bir şekilde giderir. Bunun için bir tatlı kaşığı kurutulmuş civanperçemi kaynamış bir leğen suya konur, suyun ısısı cildi yakmayacak dereceye ulaştığında bu suya oturularak 10-15 dakika banyo yapılır.

5) Mide ve kas spazmını giderir.

Sindirim sistemine çok faydalı olan bu bitki, mide ekşimesini, gazları, mide kramplarını ve ishali tedavi eder. Hayvanlar üzerinde yapılmış bir çalışmada kas ağrılarını giderdiği görülmüştür. (2)

6) Tansiyonu düşürür.

Civanperçemi yüksek kan basıncını düşürerek kan damarlarını gevşetir. Böylece solunumu da güçlendirir. 2013 yılında yayınlanan bir çalışmada astım ve hipertansiyon hastalıklarına faydalı olduğu bulunmuştur. (3)

Kullanımı

Civanperçemi çay olarak içilir veya kurutularak yemeklere eklenir.

Yetişkinlerde önerilen kullanım miktarı günlük en fazla 12 gramdır.

Kurutulmuş civanperçeminin 2-4 gramını (1 tatlı kaşığı) kaynamış bir bardak suya ekleyip 5-6 dakika demlendirip içiniz. Civanperçemi çayı günde en fazla 3 bardak içilebilir.

Uyarılar

Civanperçemi hamilelerde düşük riski doğurduğu için kullanılmamalıdır.

Civanperçemi kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu yüzden kanama bozukluğu olan kişilerce kullanılmamalıdır.

Alerjik reaksiyona neden olabileceği için 12 yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir