Çay Ağacı Yağı ile Tırnak Mantarlarından Kurtulun

Genellikle ayak tırnaklarında yaygın olarak görülen tırnak mantarı problemi ile başetmek zordur.  Birçok insanda görülen ve onikomikoz adı verilen tırnak mantarı, genellikle havuzlardan bulaşan ve ayakların veya ellerin sürekli nemli kalmasıyla tırnaklara yerleşerek çoğalan bir mantar türüdür.

Tırnak mantarı enfeksiyonu, genellikle tırnakta beyaz veya sarı noktalar oluşmasıyla başlar. Enfeksiyon, bir veya birden fazla tırnağı etkileyerek yayılır. Tırnağın kalınlaşmasına ve görünümünün bozulmasına yol açan bu rahatsızlık, tedavi edilmezse tırnakların kırılmasına, ayrılmasına ve hatta tırnak kaybına yol açabilir.

Tırnak mantarı, tedavi edilebilen bir hastalıktır ve çok paralar harcamaya gerek duyulmadan, evde tedavi edilebilir. Bu problemin giderilmesinde pek çok doğal tedavi yolları mevcuttur. Tırnak mantarlarını tedavi eden en etkili şifalı yağlardan biri ise çay ağacı yağıdır.

Neden Çay Ağacı Yağı?

Çay ağacı yağı, sarımtrak bir renge sahip, bilimsel adı “melaleuca alternifolia” olan çay ağacı bitkisinden elde edilen bir yağdır. Anavatanı Avustralya olan bu bitki, yüzlerce yıldır deri problemlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Zengin antiseptik bileşenler içeren bu yağ, deride meydana gelen enfeksiyonlarda oldukça etkilidir.

Doğal bir antibiyotik olan çay ağacı yağı, cilt enfeksiyonlarına, yanıklara ve yaralara iyi gelir. Yapılan bilimsel çalışmalarda, çay ağacı yağının, tırnak mantarları için kullanılan medikal bir ilaç olan clotrimazole kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. Mantardan etkilenen tırnakların üzerine düzenli olarak her gün çay ağacı yağı uygulandığında, tırnak mantarları tamamen iyileşmektedir.

Çay Ağacı Yağı Uygulamadan Önce

1. Tırnaklarınıza çay ağacı yağı uygulamadan önce  tırnak makasıyla tırnaklarınızı mümkün olduğunca keserek kısaltın. 

2. Mantardan etkilenmiş tüm tırnaklarınızı törpüleyerek ölü tırnaklardan kurtulun.

3. Sabun ve suyla tırnaklarınızı güzelce yıkayıp, pamuklu bir bezle kurulayın.

Çay Ağacı Yağının Tırnaklara Uygulanması

Çay ağacı yağı, hem mantar giderici hem de mantar önleyici, antibakteriyel bir yağdır. Ayak mantarlarının tedavisinde mutlaka suyla seyreltilerek kullanılmalıdır. Ayrıca, uygulanacak yağın, katkı maddeleri içermeyen, organik çay ağacı yağı olmasına dikkat edilmelidir.

1. Bir çay bardağının yarısına elma sirkesi ekleyin. İçine 25 damla çay ağacı yağı damlatın. Bardağın geri kalanını su ile doldurun. Bu karışımı spreyli küçük bir şişeye boşaltarak iyice çalkalayın. Bir pamuğa veya pamuklu bir kumaşa sıkıp tırnaklarınıza yedirerek sürün.

2. Çay ağacı yağının tüm tırnak dokusuna ulaştığından emin olmak için kullanmadığınız bir diş fırçası ile tırnaklarınızı fırçalayın.

3. Tırnaklarınızın doğal bir şekilde kurumasını bekleyin.

Ayak tırnak mantarlarının tedavisi için su dolu bir kaba, 4-5 damla çay ağacı yağı damlatarak ayaklarınızı 15-20 dakika bekletebilirsiniz. Her iki tedavi şeklini, günde 2 kez uygulamalısınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir