Bitki Çaylarının Sağlığa Faydaları

Bitki çaylarının sağlığa birçok faydası vardır. Bitki çayları, zihni açar, konsantrasyonu arttırır, hafızayı güçlendirir. Aynı zamanda bedeni rahatlatarak uyku problemlerini giderir. Birçok bitki çayı, sindirim sistemini tedavi ederek, kolit gibi sindirim hastalıklarını giderir. Bitki çayları, özellikle C vitamini açısından çok zengindir. İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara çok daha az yakalanmamızı sağlar.

Bitki çayları, hazır poşetlerde satın alınabileceği gibi istenilen bitkinin kurutulmuş veya taze hali, aktarlardan satın alınarak tek başına veya başka uygun bitkilerle karıştırılarak tüketilebilir. Aktarlardan alınan bitkiler, neredeyse 1 yıl, kuru ve serin bir ortamda dayanıklılığını korumaktadır.

Bitki poşetlerinden bitki çayı hazırlamak için, bir bardak kaynamış suya, bir poşet bitki çayı eklenerek 5-6 dakika demlendikten sonra içilir. Kurutulmuş bitkilerden çay hazırlamak içinse, genellikle bir tatlı kaşığı ölçüsünde kurutulmuş bitki, bir bardak kaynamış suya eklenerek bitkinin özelliğine göre 3 ile 8 dakika arasında demlenerek tüketilir. Çoğu bitki, kaynamış suda demlenir. Ancak bazı bitkilerin içerdiği maddelerden en üst düzeyde yararlanabilmek için soğuk suya eklenerek kaynatılmaktadır.

Bitki çayları, kahve, soda ve diğer içeceklere en iyi alternatiftir. Kalori içermeyen bu şifalı çayların kendine özgü aromaları vardır.

Ancak her şeyde olduğu gibi, bitki çaylarını fazla tüketmek de zararlıdır. Bu yüzden bitki çaylarından zarar görmemek için fazla tüketiminden kaçınmak gerekir. Bitki çayları fazla tüketildiğinde, böbreklerin fazla çalışmasına neden olur ve bu da, böbreklerin ağrımasına sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda birkaç gün boyunca bitki çayı içmeye ara verin. Böylece, böbrekleriniz eski sağlığına kavuşacak, ağrı kaybolacaktır. Daha fazla sağlıklı olacağım derken, sağlığınızdan olmamak için, doktor tavsiye etmediği sürece, bitki çaylarını 2-3 günde bir, en fazla 2 bardak olacak şekilde içmeye özen gösteriniz. Uzman tavsiyesi olmadan, etkilerini bilmediğiniz bitkilerin çaylarını hazırlayıp tüketmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir