Avokado Yağı

Son yıllarda birçok sağlıklı gıdaların içeriğinde yer alan avokado yağı, yemeklerde ve salatalarda, aynı zamanda cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir yağdır. Günümüzde sağlığa önem veren birçok patates cipsi markası, ürünlerinde avokado yağını kullanmaktadır.

Avokado Yağı Nedir?

Avokado yağı, çok faydalı, özel ve benzeri olmayan bir yağdır. Birçok bitkisel yağ, bitkinin tohumlarından elde edilirken avokado yağı meyvenin etli kısmından elde edilir. Birçok meyve yüksek karbonhidrat ve az miktarda faydalı yağlar içerirken, avokado yağında karbonhidrat miktarı az, faydalı yağ oranı ise çok yüksektir.

Avokado bir meyve olarak da benzersizdir. Muzdan çok daha fazla potasyum içerir. Diğer tüm meyvelerle kıyaslandığında en fazla protein içeren meyvedir. Avokado yağı, faydaları açısından zeytinyağına çok benzer.

Avokado Yağının Besin İçeriği

Avokado yağının içerdiği günlük almamız gereken besin değerleri şöyledir:

K Vitamini                           %26

Folik Asit                             %20

C Vitamini                           %17

B5 ve B6 Vitaminleri       %13

Potasyum                           %14

Avokado yağı, oleik asit, A, E ve D vitamini içerir. Magnezyum ve antioksidanlar açısından zengindir. Başka gıdalara eklendiğinde besin değerlerini yükselterek gıdaları daha sağlıklı hale getirir. Ayrıca, güçlü antioksidanlar olan beta-karotenlerin vücut tarafından emilimini kolaylaştırır. (1)

Avokadoda yer alan, “beta-sitosterol” adı verilen bir bileşen kolesterol seviyelerini dengeler. Bu bileşen sadece birkaç doğal besinde bulunur ve avokado da bunlardan biridir. Kolesterol seviyelerini düşüren bu bileşen, prostat büyümesi tedavisinde de kullanılmaktadır. Yapılmış bazı araştırmalarda “beta-sitosterol”un kanserli hücrelerin bölünerek çoğalmasını engellediği görülmüştür.

Avokado Yağının Faydaları

Güçlü antioksidanlar içeren avokado yağı, hücreleri güçlendirerek yaşlanmayı önlemekte, vücudun hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmesine yardımcı olmaktadır.

Avokado yağı, besin emilimini kolaylaştırır, dişeti sağlığını korur, cildi yumuşatır, kan basıncını düşürür, vücuttaki iltihabı azaltır.

Besin emilimini kolaylaştırır.

2005 yılında Besin Dergisi (Journal of Nutrition) dergisinde yayınlanan bir çalışmanın sonuçlarına göre az miktarda tüketilen avokado yağı bile antioksidanlar olan karotenoidlerin vücut tarafından emilimini 15 kat arttırmaktadır. Buna göre, salatalarımıza birkaç damla avokado yağı eklediğimizde havuç gibi antioksidan açısından zengin gıdaların faydalarından daha fazla yararlanmış oluyoruz.

Dişeti sağlığını korur.

Avokado yağı, ağız ve dişeti sağlığı için çok faydalıdır. Dişeti hastalıklarına yol açan iltihabı azaltarak dişeti sağlığını korumaktadır. 2006 yılında yayınlamış bir çalışmada avokado yağı tüketenlerin daha az dişeti hastalıkları yaşadıkları görülmüştür.

Cildi yumuşatır.

E vitamini deposu olan avokado yağı, ciltte meydana gelen hasarları azaltır, cildi sıkılaştırır ve yaşlanmaya bağlı cilt kırışıklıklarını giderir. Güçlü bir nemlendirici özellikte olan bu yağ, makyaj temizlemek için mükemmel bir maddedir.

Cilt için birçok faydası olan avokado yağıyla ilgili yapılmış bir çalışmada avokado yağı ve B12 vitamini içeren bir kremin sedef hastalığı için çok faydalı olduğu görüldü. 2001 yılında Dermotogy dergisinde yayınlanan bu çalışmada 12 hafta boyunca 10 erkek ve 3 kadından oluşan sedef hastalarına avokado yağı içeren bu krem sürüldü. 12 hafta sonra bu kremi kullanan sedef hastalarının durumunda büyük bir gelişme gözlendi. (2)

Kan basıncını düşürür.

Tekli doymamış yağlar, protein ve karbonhidrat içeren avokado yağı düzenli olarak tüketildiğinde kalp sağlığını korur. Kan basıncını düşüren avokado yağı, yüksek tansiyon hastaları için çok faydalıdır.

Amerikan Tıp Birliği (The Journal of The American Medical Association) dergisinde yayınlanmış bir çalışmada tekli doymamış yağlar, karbonhidrat ve protein içeren beslenmenin kan basıncını düşürdüğü, vücuttaki yağ oranını dengelediği, kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığı görüldü. (3)

Tekli doymamış yağlar, protein ve karbonhidrat içeren avokado yağının düzenli olarak tüketildiğinde kalp sağlığını korur. Kan basıncını düşüren avokado yağı, yüksek tansiyon hastaları için çok faydalıdır.

Eklem İltihabı (Artrit) Belirtilerini Azaltır.

İltihap giderici özellikte olan bu yağ, düzenli olarak kullanıldığında eklemlerde şişme ve ağrıya neden olan artritin ve romatizmanın belirtilerini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Avokado Yağının Kullanımı

Avokado yağını cilt bakım rutininizde çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Yağı cildinize ve yüzünüze masaj yaparak sürebilir veya duş losyonunuza ekleyebilirsiniz. Herhangi bir yan etki olmaksızın her gün veya ayda birkaç kez kullanılabilir. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Avokado yağını aşağıdaki şekillerde kullanmayı deneyin:

Çatlamış ciltler için bir losyon olarak: Duştan sonra cildinize 5-6 damla avokado yağı sürün. Avokado yağını kendi başına kullanabilir veya günlük vücut losyonlarınızdan birine birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Yüz nemlendiricisi olarak: Avucunuza birkaç damla damlatıp yüzünüze masaj yaparak yedirin.

Doğal bir yaşlanma karşıtı cilt kremi olarak: 1/4 su bardağı avokado yağını 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı, 2 yemek kaşığı balmumu, 1/2 çay kaşığı E vitamini yağı ve 1 yemek kaşığı Shea yağı ile bir cam kavanozda karıştırın. Kavanozu kapağı olmadan, su dolu bir tencereye koyup kaynatın. Malzemeleri kavanozda eritirken karıştırın. Eridiğinde daha küçük bir kavanoza dökün ve karışım sertleşene kadar bekletin. Kapağını kapatıp buzdolabında saklayın. Her gece yatmadan önce yüzünüze sürün.

Uyarılar

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

Kaynaklar

(1) Unlu N. Z, Bohn T, Clinton S. K, Schwartz S. J. (2005). Carotenoid absorption from salad and salsa by humans is enhanced by the addition of avocado or avocado oil. J Nutr, 135 (3): 431-436.

(2) Stücker M, Memmel U, Hoffmann M, Hartung J, Altmeyer P. (2001). Vitamin B(12) cream containing avocado oil in the therapy of plaque psoriasis. Dermotology, 203 (2): 141-147.

(3) Appel L J,  Sacks F. M, Carey V. J, Obarzanek E, Swain J. F, Miller E.R, Conlin P. R, Erlinger T.P, Rosner B. A, Laranjo N. M, Charleston J, McCarron P, Bishop L. M. (2005). Effects of protein, monounsaturated fat, and carbohydrate intake on blood pressure and serum lipids: results of the OmniHeart randomized trial. JAMA, 294 (19): 2455-2464.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir