Anason Yağı

Anason yağı, bilimsel adı Pimpinella anisum olan ve çok yıllık bir bitki olan anason bitkisinden elde edilir. Antik Roma’da yemeklerden sonra ikram edilen bir keke eklenerek hazımsızlığın giderilmesinde kullanılmıştır. Eski Mısırlılar anason bitkisini ekmek yapımında kullanmışlardır. Günümüzde, ilaç sektöründe boğaz enfeksiyonları ve soğuk algınlığı şuruplarında kullanılmaktadır. Anason yağı en çok, bir Türk içkisi olan rakı yapımında kullanılır ve alkollü içki olarak tüketilir.

Anason Yağı Nedir?

Anavatanı Asya ve Ortadoğu olan, en çok Türkiye, İspanya, Fransa ve Rusya’da yetiştirilen anason bitkisinin tohumlarından buhar distilasyonu ile elde edilen bir yağdır. Tatlıdır, tadı rezeneyi andırır, kendine özgü bir kokusu vardır. Renksiz veya açık sarı bir rengi vardır. Etken maddesi anetol’dür. Bu madde bitkinin yaklaşık %80-%90’ını oluşturur. Anason yağında bulunan diğer bileşenler, estragol, aldehit, anisik asit ve metil chavicol’dür.

Anason yağını tek başına, bilinçsizce kullanmak çok tehlikelidir. İçeriğinde bulunan anetol ve metil chavicol son derece zehirli ve güçlü bileşenlerdir. Toksik maddeler içeren, zehirli bir yağ olan anason yağı bilinçsizce kullanıldığında sinir sisteminde hasarlara, kaslarda uyuşmaya, hatta felce neden olabilir. Bu yüzden mutlaka tecrübeli bir uzmanın gözetiminde kullanılmalıdır.

Anason Yağının Kullanımı

Anason yağı en çok sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Tatları birbirine çok benzediği için genellikle rezene ile karıştırılarak kullanılır. Yemeklere aroma vermesi, tıbbi ilaçlarda ve geleneksel alternatif tıpta birçok sağlık sorununun tedavisi gibi geniş bir kullanım alanı vardır.

Uyuşturucu ve yatıştırıcı olarak: Histerik ve epileptik atakların giderilmesinde kullanılır.

Ağrı kesici olarak: Özellikle iltihaplı eklem ağrılarının ve romatizma ağrılarının giderilmesinde etkilidir.

Antiseptik olarak: Yaraları temizler, açık yaraların iltihaplanmasını önler.

Balgam söktürücü olarak: Solunum yollarını temizler.

Fitoöstrojen olarak: Anne sütünü arttırır.

Afrodizyak olarak: Cinsel isteği arttırır.

Böcek öldürücü olarak: Böcekler için oldukça zehirlidir.

Ağız sağlığı için: Diş sağlığını ve ağız sağlığını korumak için diş macunlarında ve ağız çalkalama sularında kullanılır.

Parfüm olarak: Kokusundan faydalanmak için deterjanlara, sabunlara, losyon ve cilt bakım kremlerine eklenir.

Anason Yağının Faydaları

Anason yağının sağlığa birçok faydaları vardır. Kasları gevşetir, vücuttaki mikropları öldürür, solunumu güçlendirir.

İltihabı giderir.

Anason yağında bulunan anetol, antibakteriyel, antifungal, antioksidan, uyarıcı ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Bu nedenle, anason yağı sıklıkla öksürük şurupları ve pastil gibi tıbbi ilaçlarda yardımcı madde olarak kullanılır. Anason yağı, birçok zararlı bakteriyi öldürecek güçtedir.

2006 yılında yayınlanmış bir çalışmada, iltihap giderici tıbbi bir ilaç olan ve genellikle baş ağrılarında, iltihaplı eklem ağrılarında, yüksek ateş ve vücutta meydana gelen şişkinliğin giderilmesinde kullanılan “indomethacin” ilacı kadar iltihap giderici özellikte olduğu kanıtlanmıştır. (1)

Mikrop öldürücüdür.

1999 yılında 52 aromatik yağın, zararlı bakteriler üzerindeki mikrop öldürücü etkileri test edilmiştir. Journal of Applied Microbiology dergisinde yayınlanan bu araştırmada anason yağının, melisa yağı veya defne yağı kadar olmasa da güçlü antibakteriyel etkilere sahip olduğu görülmüştür. (2)

Mantarları yok eder.

Candida albicans,Aspergillus, Alternaria, Cladosporium, Fusarium ve Penisilin gibi birçok mantar hastalığına da etkilidir.

2015 yılında yayınlanan çalışmada 5 Penicillium mantar türü üzerinde 15 aromatik yağın etkisi incelendi. Biberiye, lavanta, adaçayı gibi aromatik yağlar arasında keklik otu (mercanköşk) ile anason yağının en güçlü mantar öldürücü yağlar olduğu görüldü. (3)

Depresyonun etkilerini hafifletebilir.

2017 yılında yayınlanan bir çalışmada Hassas Bağırsak Sendromuna bağlı depresyon yaşayan 120 hasta 3 gruba ayrılarak 40 hastaya anason yağı ve 40 hastaya nane yağı içeren kapsüller verilmiş, diğer gruba hiçbir şey verilmemiştir. 4 hafta sonra anason yağı verilen grubun daha az depresyon belirtileri gösterdiği görülmüştür. Sonraki 2 hafta sonunda ise bu kişilerin depresyon seviyelerinde belirgin bir düşüş saptanmıştır. (4)

Saç bitlerini öldürür.

2002 yılında yayınlanmış bir çalışmada yaşları 6 ile 14 arasında değişen 940 çocuğa, anason yağı, ylang ylang yağı ve hindistancevizi yağından oluşan bir kür uygulandı. Hiçbir yan etkisi olmayan bu karışımın birçok tıbbi ilaç kadar etkili olduğu görüldü. (5)

Anason Yağı Nasıl Kullanılır?

Anason yağı güçlü ve zehirli olabilen bir yağ olduğu için sadece kokusundan faydalanarak kullanınız.

Sıcak bir kap suya birkaç damla anason yağı damlatırsanız odaya yayılan kokusu, kısa süre içinde bronşlarınızı açarak solunum yollarınızı temizleyecektir.

Koku yayan, aromatik yağ makinelerinde kullanmak için makineye birkaç damla anason yağı eklemeniz yeterlidir.

Uyarılar

Diazepam, midazolam, pentobarbital, fluoxetine, imipramine, codein içeren ilaçlar kullanıyorsanız anason yağını kullanmaktan kaçının. Bu ilaçlar anason yağındaki bileşenlerle kimyasal tepkimeye girerek sinir sistemini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Kaynaklar

(1) Shojaii A, Fard M. A. (2012). Review of Pharmacological Properties and Chemical Constituents of Pimpinella Anisum. Isrn Pharmaceutics,1-8.

(2) Hammer K. A, Carson C. F, Riley T. V. (1999). Antimicrobial activity of essential oils and other plant extracts. Journal of Applied Microbiology, 86 (6): 985-990.

(3) Felsöciova S, Kacaniova M, Horska E, Vukovic N, Hleba L, Petrova J, Rovna K, Stricik M, Hajduova Z. (2015). Antifungal activity of essential oils against selected terverticillate penicillia. Ann Agric Environ Med, 22 (1): 38-42.

(4) Mosaffa-Jahromi M, Tamaddon A. M, Afsharypuor S, Salehi A, Seradj S. H, Pasalar M, Jafari P, Lankarani K. B. (2017). Effectiveness of Anise Oil for Treatment of Mild to Moderate Depression in Patients With Irritable Bowel Syndrome: A Randomized Active and Placebo-Controlled Clinical Trial. J Evid Based Complementary Altem Med, 22 (1): 41-46.

(5) Mumcuoğlu K. Y, Miller J, Zamir C, Zentner G, Helbin V, Ingber A. (2002). ISR Assoc J, 4 (10): 790-793.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir