Altınmühür Otu

Birçoğumuz evimizde yetiştirdiğimiz bitkilerin tıbbi faydalarını bilmiyoruz. Oysa yetiştirdiğimiz her bitkinin sağlığımıza pek çok faydaları var. Altınmühür bitkisi de evde yetiştirdiğimiz bitkilerden biri. Bu bitki kurutulduktan sonra birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Amerika’da en çok satılan 5 şifalı bitkiden biri olan altınmühür, geçmişte Amerikan yerlileri tarafından cilt problemlerinin giderilmesinde, ülser ve belsoğukluğu tedavisinde kullanılmış. Günümüzde alerjiler, solunum yolları iltihabı, göz enfeksiyonları, sindirim problemleri, vajinit, böbrek iltihabı gibi hastalıkların ve hatta kanserin tedavisinde kullanılmaktadır.

Altınmühür, “berberin” adı verilen bir madde içerir. Bu maddenin tümörleri küçülttüğü, mikropları öldürdüğü, vücuttaki iltihabı giderdiği ve kandaki şeker oranını azalttığı kanıtlanmıştır. Altınmühür ile ilgili uyuşturucu testlerinde testin temiz çıkmasını sağladığına yönelik bir söylenti vardır, ancak bunu doğrulayan bilimsel bir kanıt yoktur.

Altınmühür Nedir?

Bilimsel adı Hydrastis canadensis olan altın mühür, sarı kök, turuncu kök veya sarı köklü düğünçiçeği olarak da bilinir. Çok yıllık bir bitki olan altınmühür, düğünçiçeği ailesinin bir üyesidir. Anavatanı Kuzey Amerika’dır. Bitkinin tüylü sapları, 5 veya 7 dilimli yaprakları vardır. Küçük beyaz çiçekler açar. Daha sonra bu çiçekler böğürtlene benzeyen meyvelere dönüşür. Bitkinin kökleri parlak sarı renkte ve oldukça acıdır.

Bitkinin dalları ve kökleri kurutularak çay yapımında, sıvı ekstresinin çıkarılmasında, tablet veya kapsül şeklinde gıda takviyesi olarak kullanılır. Temel bileşenleri berberin, kanadin ve hidrastin alkaloidleridir. Bu maddeler mukus dokularında antibiyotik etki yaparak vücuttaki iltihabı giderir.

Altınmühür Otunun Faydaları

Berberin içeren bu bitki B vitamini, E, C ve A vitaminleri açısından zengindir. Demir, çinko, potasyum, kalsiyum ve manganez içerir. Ayrıca insan sağlığını güçlendirmek için hayati önem taşıyan faydalı yağlara sahiptir. Boğmaca hastalığının tedavisi için kurutulmuş kökleri çiğnenir. Kulak ağrılarını gidermek için kaynatılıp içilir. Enfeksiyon kapmış gözlerin tedavisi için bitkinin kurutulmuş kökleri kaynatılır ve gözler bu suyla yıkanır. Kökleri viski ile demlenip içilirse kalbi temizler. Köklerinden elde edilen özü, tüberküloz, karaciğer, sıraca ve safra kesesi hastalıklarını tedavi eder.

1) Sindirimi güçlendirir.

Altınmühür iştah açıcı özelliğe sahiptir. Bu yüzden anoreksiya hastalığının tedavisinde faydalıdır. Yüzyıllardır antik Çin’de ve Hindistan’da dizanteri ve iltihaplı ishal tedavisinde kullanılmaktadır. Etken maddesi, güçlü bir mikrop öldürücü “berberin” olan altınmühür, E.coli ve kolera gibi hastalıklara yol açan birçok zararlı bakteriyi yok edecek güçtedir.

İnce bağırsakta bulunan zararlı bakterileri temizler. SIBO olarak bilinen, ince bağırsakta zararlı bakterilerin çoğalmasıyla meydana gelen rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Bu rahatsızlıkta kullanılan antibiyotik kullanımı sınırlıdır. Yapılan bazı çalışmalarda altınmühürde bulunan berberin maddesinin bu rahatsızlığı antibiyotikler kadar başarılı ve güvenli bir şekilde tedavi ettiği görülmüştür. (1)

Ülseratif kolit, gastrit, mide bulantısı, hemorid tedavisinde ve mide gazlarının giderilmesinde faydalıdır. Gastrit, ülser ve hatta mide kanserine yol açabilen Helikobakter plori bakterisini etkisiz hale getirdiği kanıtlanmıştır. (2)

2) Kanserin tedavisine yardımcı olur.

Doğal bir antibiyotik olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bu bitki, alerjilere, soğuk algınlığına ve gribe faydalıdır. 2008 yılında yayınlanan bir çalışmada beyaz kan hücrelerinin çoğalmasını sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirdiği, böylece vücudun enfeksiyonlarla savaşma kapasitesini arttırdığı görülmüştür. Kemoterapi ve radyoterapi gören kanser hastalarına çok faydalıdır. İçerdiği berberin maddesinin tümörleri yok ettiği düşünülmektedir. Beyin tümörü olan fareler üzerinde yapılan bir çalışmada altınmühür bitkisinin kanser hücrelerini öldürdüğü görülmüştür. Ancak henüz insanlar üzerinde bilimsel bir çalışma yapılmamıştır.

3) Kalbi güçlendirir.

Yapılan bir çalışmada altınmühürden elde edilen berberin maddesinin kolesterolü yüzde 29 oranında, trigliseriti ise yüzde 35 oranında düşürdüğü görülmüştür. Çalışmaya katılan kişilere 3 ay boyunca günde 2 kez 500 mg bitkinin özü verilmiş, kalp krizi riskini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür.

4) Diş etlerini güçlendirir.

Altınmühür, dişetleri hastalıklarına yol açan bakterileri yok eder. Dişetlerini güçlendirmesi için tablet veya kapsül formunda kullanılabilir ya da çayı demlenerek ağız bu suyla çalkalanabilir. İltihaplı dişetlerinin hızlı tedavisi için ekstresi bir parça pamuğa batırıldıktan sonra dişetleri üzerinde bir-iki dakika bekletilir.

Altınmühür Otu Nasıl Kullanılır?

Altınmühür otu, kapsül vaya tablet şeklinde ilaç gibi alınabilir. Toz veya merhem şeklinde de satılmaktadır. Çayı demlenip dâhilen veya haricen kullanılır. Köklerinden elde edilen ekstresi, günlük 250-500 miligram, yüzde beş oranında günde üç kez alınabilir.

UYARILAR

Bu bitki sınırlı bir zaman için kullanılmalıdır.

Bitkiyi kullanırken sindirim sistemi ile ilgili bir sorun ortaya çıkarsa kullanıma hemen son vermek gerekir.  

Aşırı dozda alındığında sindirim problemlerine ve halüsinasyona neden olur.

Altınmühür otunun pıhtı önleyici ilaçları etkisiz hale getirdiği söylenmektedir. Pıhtı önleyici ilaçlar kullanıyorsanız bu bitkiyi kullanmamalısınız.

Hamile ve emziren kadınlar bu otu kullanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir