Aloe Vera Bitkisinin Bakımı

Aloe Vera bakımı oldukça kolay bir bitkidir. Kuraklığa ve susuzluğa oldukça dayanıklı olan Aloe Vera bitkisi, evde veya dış ortamda yetişebilir. Yapraklarının içinde bulunan özü, yaraların, yanıkların, tahriş olan derinin tedavisinde kullanılır. Güneş gören bir mutfakta yetiştirilmesi, mutfak kazalarının hızlı tedavisi için idealdir.

Aloe Vera bitkisinin uzun, dar ve dolgun ve etli yaprakları vardır. Yaprakları yendiğinde zehirli olabileceği için ev ortamında evcil hayvanların ve çocukların erişemeyeceği yerlerde bakılmalıdır.

Işık

Aloe Vera, bol güneş alan ortamları sever. Ev içinde bol güneş gören bir pencere kenarı, bu bitki için idealdir.

Sulama

Sulama yapmak için toprağının iyice kuruması beklenmelidir. İki-üç haftaya kadar susuzluğa dayanabilir. Kış mevsiminde daha az su ister. Susuzluğa dayanıklı olmasına rağmen fazla sulamaya dayanıklı değildir. Fazla sulandığında kökleri zarar görür.

Gübreleme

Aloe Vera bitkisinin her ay düzenli olarak gübrelenmesi gerekir. NPK oranı 10-40-10 olan bir gübre Aloe Vera bitkisi için idealdir.

Isı

Bu bitki, kuru ve ılık ortamları sever. 18 ve 30 santigrat derece aralığında oda ısısı Aloe Vera için idealdir. Soğuk havaya dayanamaz ve 4 santigrat dereceden az sıcaklıkta ölür.

Toprak

Her çeşit toprakta büyüyebilir. Çabuk kuruyan, geçirgenliği yüksek, kumlu bir toprak daha iyi büyümesini sağlar. Kaktüsler için özel hazırlanmış topraklarda daha hızlı büyür.

Saksı

Orta boy ve dikey saksılar, Aloe Vera için en uygun saksılardır. Nemden çabuk etkilenen bir bitki olduğu için saksının altına birkaç delik açmak, toprağının daha hızlı kurumasını sağlar ve köklerinin çürümesini engeller.

Çoğaltma

Yeni sürgünler verdiğinde bu sürgünler ayrılarak başka bir saksıya alınmalıdır. Bunun için bitki topraktan tamamen çıkarılarak yeni sürgünler keskin bir bıçak yardımıyla bitkiden alınır. Her sürgün ayrı bir saksıya ekilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir