Alman Papatyası Yağı

İki bin yıldır şifa alanında kullanılan Alman papatyası yağı, Almanlar tarafından “alles zutraut” olarak adlandırılır. Anlamı, “her şeye gücü yeten” demektir. Alman papatyası yağı, gerçekten birçok sağlık problemine iyi gelen mucizevî bir yağdır.

Alman Papatyası Nedir?

Bilimsel adı Matricaria chamomilla L. olan Alman papatyası, papatyagiller ailesinin bir üyesidir ve çok önemli tıbbi özellikleri olan bir bitki türüdür. Anavatanı güney ve doğu Avrupa’dır. Ancak neredeyse tüm Avrupa’da yaygın olarak bulunur. En çok Macaristan, Fransa, Doğu Avrupa ve Mısır’da yetiştirilir. 6 cm’den 60 cm’ye kadar uzayabilir. Alman papatyası yağı, bitkinin 40-45 santigrat derecede kurutulmuş çiçeklerinin buharla damıtılmasıyla elde edilir. Antik Mısır, Yunan ve Roma’da çiçekleri kurutularak tıbbi amaçlar için kullanıldığı bilinmektedir. 120 kimyasal bileşenden oluşan Alman papatyası, antiseptik, iltihap ve spazm giderici, sinirleri yatıştırıcı özelliktedir. (1)

Adını (chamomile), hoş kokusu ve toprakta yetişmesi nedeniyle Yunanca “yer elması” anlamına gelen “chamomaela” sözcüğünden alır. Antik Mısır’da Tanrı Ra’ya adak olarak sunulduğu bilinmektedir. Tarihte ünlü tıp bilginleri Hipokrat, Asklepius, Galen, Culpepper hakkında önemli bilgiler vermişlerdir. Hipokrat, M.Ö. 5. yüzyılda bitkinin tanımını yapmış, “ateş düşürücü” olduğunu kaydetmiştir. M.S. 1. yüzyılda Dioscorides’in De Materia Medica isimli tıp kitabında tıbbi bir bitki olarak adı geçmektedir. İbn-i Sina ise papatya hakkında “soğukluğuyla organlardaki aşırı ısıyı alır, sıcaklığıyla organlardaki zararlı maddelerin çözülmesini sağlar” demiştir. (2)

Alman Papatyası Yağının Faydaları

Alman papatyasının tedavi edebileceği sağlık sorunları neredeyse sınırsızdır. Bedeni ve zihni rahatlatır, ağrıyı azaltır, ciltteki tahrişleri giderir, kaşıntıyı giderir, cildi onarır, egzamaya iyi gelir, sindirimi düzenler, uykuya dalmayı kolaylaştırır, karaciğeri temizler, diş ağrısını ve dişeti iltihabını gidermek için diş macunlarına eklenir.

Alman papatyası yağı, özellikle kozmetik endüstrisinde tahriş olmuş deriyi onarmak amacıyla kullanılır. Bu yüzden birçok şampuan, saç kremi ve saç bakım ürünlerinin içeriğinde papatya yağı vardır. (3)

 • Kadınların düzensiz regl periyotlarını dengeler.
 • Yanıktan kesiğe neredeyse her cilt problemine iyi gelir.
 • Stresi ve öfkeyi ortadan kaldırır.
 • Baş ağrılarını giderir.
 • Artrit tedavisine yardımcı olur.
 • Bilinci berraklaştırır, zihin karışıklığını giderir.
 • Uykusuzluğu giderir.
 • Sinir sistemini yatıştırır.
 • Sindirim sistemini dengeler, bulantıyı giderir.

Anestezik,  antiseptik ve iltihap gidericidir.

Alman papatyasının etken maddesi kamazulen, cilde sürüldüğünde anestezik etki yapar.  Yapılan akademik çalışmalar, bu yağın anestezik bir ilaç olan lidocaine kadar etkili olduğunu göstermiştir. (4)

Anksiyete ve depresyonla mücadele eder.

Papatya yağının buharının solunması anksiyete ve depresyonun tedavisinde etkili yöntemlerden biridir. Gerginliği ve stresi azaltarak zihni ve bedeni sakinleştirir. Aynı zamanda histeri tedavisinde de oldukça etkilidir.

Akne (sivilce) tedavisine yardımcıdır.

Alman papatyası yağı, ciltteki zararlı bakterileri yok ederek akneyle mücadele eder, yeni akne oluşumunu önler.

Akne problemiyle mücadele etmek için zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağa birkaç damla damlatılarak sabah ve akşam temizlenmiş cilde sürülür.

2018 yılında yayınlanan akademik bir çalışmada biberiye, Alman papatyası, sardunya, hint fesleğeni, akasya, neem ve aynısefa özlerinin akne problemi karşısında başarısı incelenmiştir. Bu bitki özleri içinde akne tedavisinde en başarılı bitki özünün biberiye, ikincisinin ise Alman papatyası olduğu görülmüştür.  Bu çalışmayla hiçbir yan etkisi olmayan Alman papatyası yağının ciltteki akneye yol açan bakterileri yok ederek akne oluşumunu önleyebileceği kanıtlanmıştır. (5)

Artrit tedavisine yardımcıdır.

Alman papatyası, iltihap giderici ve ağrı kesici özelliktedir. İltihaplı bir hastalık olan artrit tedavisi için çok faydalıdır.

2015 yılında dizlerinde artrit olan hastalara üç hafta boyunca günde üç kez Alman papatyası yağı sürülmüş, bu yağın hastaların ağrı kesici kullanma ihtiyaçlarını önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. (6)

Nasıl Kullanılır?

 • İnsomnia (uykuya dalmada veya uykuyu sürdürmede zorluk), anksiyete, depresyon, stres ve öfke probleminin tedavisi için su dolu bir kap içine 10-12 damla damlatılarak odaya yayılan kokusundan istifade edilir.
 • Ağrı, cilt sorunları, artrit tedavisi için 30 mililitrelik taşıyıcı yağın (zeytinyağı, hindistancevizi yağı vb.) veya günlük nemlendirici kremin içine 16 damla damlatılır ve sorunlu bölgeye masaj yapılarak sürülür.
 • Sinirleri yatıştırmak, kaygıyı azaltmak, zihin berraklığı, anksiyete ve depresyon tedavisi için banyo suyuna 20 damla eklenerek bu suyla 15 dakika banyo yapılır.

Uyarılar

Çocuklarda, hamilelik ve gebelik dönemlerinde doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.

KAYNAKLAR

(1) Pirzad A, Alyari H, Shakiba M R, Zehtab-Salmasi S, Mohammadi A (2006). Essential Oil Content and Composition of German Chamomile (Matricaria chamomilla L.) at Different Irrigation Regimes. Journal of Agronomy, 5 (3): 451-455.

(2) https://materiaaromatica.com/oil-profiles/chamomile-german-roman-oil

(3) Battaglia S (1995). The Complete Guide to Aromatherapy. Virginia, Queensland, Australia.

(4) Doukas P H, Speaker T J, Thompson R S (1975). Azulene Analogs of Pharmacological Agents III: Acute Toxicity and Local Anesthetic Activity of Azulylamides and Azulenecarboxamides. Journal of Pharmaceutical Sciences, 64 (1): 158-161.

(5) Vora J, Srivastava A, Modi H (2018). Antibacterial and antioxidant strategies for acne treatment through plant extracts. Informatics in Medicine Unlocked, 13, 128-132.

(6) Shoara R, Hashempur M H, Ashraf A, Salehi A, Dehshahri S, Habibagahi Z (2015). Efficacy and safety of topical Matricaria Chamomilla L. (chamomile) oil for knee osteoarthritis: A randomized controlled clinical trial. Complementary Therapies in Clinical Practice, 21 (3): 181-187.

Bu kitapta;

Geçmişten günümüze, kutsal kitaplar da dahil olmak üzere, hangi bitkilerin ve aromatik yağların nasıl kullanıldığını,

Şifalı yağların özelliklerini,

Aromaterapide en çok kullanılan başlıca şifalı yağları ve faydalarını,

Şifalı yağlar üzerine yapılmış akademik çalışmaların sonuçlarını öğrenecek,

Etkisi kanıtlanmış şifalı yağlar ile yaşam kalitenizi arttıracaksınız.

Google Play Mağazasından satın almak için burayı tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir